Happy new week mina darlings!
Oj, vad det plötsligt snöade här igår så idag är Oslo ett ovanligt vitt winter wonderland och bjuder dessutom på -13 grader. Min JI var bortrest till fredag kväll och igår reste han bort igen så jag är tacksam över att vi fick lördagen och söndag morgon tillsammans alla 3 i helgen. Sedan så avslutade vi girls helgen med att se det sista tillgängliga avsnittet av “Love is blind” Sverige igår och nu tok längtar vi till fler avsnitt ligger ute på Netflix igen på fredag för jag är så otroligt nyfiken på att få se hur det går med paren! Sen var det så magiskt att få se tronskiftet i Danmark och alla 150.000 som var på plats för att hylla den nya kungen och drottningen. Men jag fick en liten klump i magen då de visade klipp från när Margrethe skrev under dokumentet som officiellt bekräftar hennes abdikering och sedan gick ut av rummet ensam med gråten i ansiktet… uff… hade man inte kunnat göra den situationen lite mer värdigt på något sätt? Oavsett: härligt med lite kunglig flärd mitt i alla andra dystra nyhetsrapporteringar från vår oroliga värld för vi behöver happy news!
Och det är det en ovanligt happy skön morgon här hos oss girls för det är “samtalsdag” på J´s skola idag vilket betyder att hon pluggar hemma i princip hela dagen med undantag av samtal med sin mentor. Men nu tillbaka till London. Det här var den första av mina 2 England resor under hösten och den här gången så var vi där alla 3 och vi startade med 3 dagar i Bath och avslutade med 4 dagar i London. Vi var där på det engelska höstlovet så det var härligt för Johanna att få njuta chill dagar på hotell tillsammans med oss för när man bor i en värdfamilj så är man aldrig helt avslappnad… så dessa dagar var väldigt värdefulla som en “halvtid” vacay för J både från skola och livet i en Engelsk familj. Och själv älskade jag att få ha Johanna nära en hel vecka!

Torsdag 26 oktober 2023, London, England. Här ser du vilken skillnad det blir med blommor i fönstret på hotellrummet! Det är detaljer som dessa som gör så otroligt stor skillnad så mitt tips: köp fräscha blommor till hotellrummet om du blir boende några dagar och ta med ett litet doftljus eller en doftspray av din favoritdoft.

Förutom avokadotoast så äter jag alltid frukt och bär till frukost, det ger en så fräsch start på dagen! Sen dricker jag alltid äpplejuice och apelsinjuice på hotellfrukost eftrsom jag varken dricker kaffe eller thé.

Efter frukost tog vi en walk upp till Oxford Street och här var alla juldekorationer på plats men – de var inte tända ännu, de tänds alltid i slutet av november.

På Oxford Street har vi några favoriter, bl.a. varuhuset John Lewis. Deras julavdelning är alltid amazing och jag älskar källarplan där de bl.a. säljer stationary och deras egna super fina chokladkalender. Missa inte ett besök där om du besöker London!

Promenaden från vårt hotel i Covent Garden upp till Selfridges tar ca 30 min och Oxfordstreet är lång men det är butiker hela vägen så tiden går fort. Sen är det så charmigt med alla röda bussar och black cab.

We have reached our final destination: Selfridges.

Julskyltningen var inte igång ännu på Selfridges men fönstren gav en feeling av vad som skulle komma… Vi hade bokat bord på vår favorit restaurang på toppen av varuhuset till dagen efter men nu då vi var här och dessutom var hungriga så chansade vi och tog hissen upp till…

Alto by San Carlo. Första gången vi var här var senast då vi var i London november 2022 och jag blev kär i denna restaurang redan då jag såg hissen som man åker upp till restaurangen med! vilket säger en del. (visar bild av den i nästa inlägg) Då man sedan kliver ur hissen så möts man av detta vilket ger härliga Mama Mia vibes men det här är inte en grekisk restaurang, den är italiensk och efter alla pizza och pasta jag bloggar så har det nog inte gått någon förbi att vi älskar italiensk mat.

Nej men hur härligt med en roof top restaurant på toppen av detta fantastiska varuhus där himlen är öppen, solen strålar in vi bjuds på en magisk vibe… !

Älskar att ta bilder av inspirerande blomsterbuketter så att jag kan skapa lik hemma och då vi var där var det höst som gällde eftersom det var slutet av oktober, precis innan halloween.

Vi älskar att sitta och äta i baren / vid barbord så trots att det fanns en möjlighet för oss att sitta vid ett bord så gick vi för ett barbord istället. Men – på helgen / i högsäsong så släpper de inte upp gäster i hissen om det inte finns ett ledigt bord, så om du planerar ett besök här på Alto by San Carlo så behöver du boka ett bord i god tid innan. Du bokar bord på restaurangens hemsida HÄR.

Att få sitta så här och äta med den här magiska utsikten över den vackra restaurangen är verkligen 100% feelgood deluxe!!! Jag älskar såna här magiska miljöer och kan bli sittande så här hur länge som helst och se på alla människor, njuta god mat, dricka kalla bubblor…

Älskar precis allt med den här restaurangen! och servicen är: G G G G G G !

Vi var så tacksamma över att vi visste att vi skulle tillbaka hit dagen efter då vi gick därifrån.

Det bästa med Selfridges förutom restaurangen? Deras Christmas Shop! Senast vi var här var den placerad högst upp i varuhuset, i år var den placerad längst ner på Lover Groundfloor och det här är verkligen den mest maxade julshopen av alla julshoper så det är en dröm att gå runt och tanka inspiration här och i år var det extra intressant att för mig med detta besök eftersom jag planerade min Pop Up butik.

Alla julgranar i Selfridges Christmas Shop är så galet maxade och klädda efter olika teman.

På Lower Groundfloor hittar man även vår favorit chokladbutik! här shoppar vi alltid chokladdoppade jordgubbar då vi är i London. Det är perfekt snacks att ta med sig till hotellrummet. Min favorit? No.2 från höger. Mörk choklad.

Här finns även Ladurée och den här gången testade J en macaron som vi inte sett tidigare: den i guld.

Julskyltningen på Selfridges startar den 22 november så vi såg fram emot att se den vid nästa London besök. Och alltså discokulor.. ni som följt mig en stund vet att jag älskar discokulor och har de ut strösslade överallt i våra hem. Och i år så gjorde jag som de gör på Selfridges: jag placerade de under julgranarna.

Det var helt OK att promenera till Selfridges men då vi skulle hem senare på kvällen så gick vi för en black cab. En taxiresa som tar ca 10 min.

Detta var en riktigt härlig shoppingdag! och GAP besökte vi på vägen till Selfridges. De stängde tyvärr igen sin stora fina concept store som låg i närheten av Selfridges för några år sedan så idag har de endast en mindre butik i en lokal som de delar med Next. Man kan heller inte beställa från deras webbshop till Norge / Sverige längre så därför prioriterar jag alltid ett besök i deras butik då jag är i London.

En bättre fångst! Och här ser du vilka butiker vi besökte den här dagen: Primark, John Lewis, GAP, Marks & Spencer, The White Company (deras flagship store ligger i området bakom Selfridges) och Selfridges (det är mest chokladdoppade jordgubbar i våra påsar därifrån, ha, ha)
Jag är sååå GLAD över att ni gillar mina reseinlägg – tusen miljoner tack för fantastisk feedback – för jag har väldigt många fler att bjuda er på eftersom vi reste en hel del under 2023 men jag bloggade väldigt lite. Så – i tiden framöver så kommer det även bildregn från våra 3 Thailand resor, sportlovet / vinterfereien i Los Angeles och så klart från min 2:a England resa i november då det var maxade christmas dekorationer över hela Bath & London. Men – först ska jag blogga klart om den här resan, vi har 2 dagar kvar!
Och alltså måndagar… det är verkligen dagen för fresh starts så i kväll ska jag starta på en ny bok och annars så använder jag ledig tid i januari till att få ordning hemma, jag sorterar, rensar, städar, börjar att plocka bort julen och tar in detaljer som påminner om att våren närmar sig. Också planerar jag för de kommande veckorna, bl.a. så ska en Luleå resa bokas.
Önskar dig en amazing start på veckan! Let´s make it a goooood week !
Kramar & Kärlek!
Miss.G.
♥







Blir supersugen att boka London efter dessa inlägg!!
Åh så glad jag blir över att höra att mina inlägg inspirerar dig Marie! Det är den absolut finaste feedback jag kan få så nu gjorde du min dag ännu soligare ! Jag kan verkligen rekommendera dig att boka London, speciellt då alla juldekorationer är på plats. Bloggar mina novemberdagar där senare i veckan så att du får se.
Önskar dig en magisk dag fylld av happiness!
Stor tacksam kram! 🙂
Var i London i høstferien, men gikk litt i hyrten og styrten da vi var der så kort. Fikk også skikkelig lyst til å dra tilbake av å se innleggene dine!
Det er så deilig med fresh start og ny kalenderbok!
Så otroligt glad jag blir över att höra att jag inspirerar dig till att få lust att resa tillbaka till London! Och så gøy att ni var där i höstferien! men förstår vad du menar, London har så mycket att erbjuda att man alltid känner att man hade behövt mer tid då man reser hem…
Önskar dig en riktigt fin start på veckan!
Stor tacksam klem! 🙂
Skal til London med mine jenter (15 år og 11 år) i mars, og det er sååå supert med tips!!
Svar till Camilla:
Åh så fantastiskt kul att du ska resa till London med dina jenter! och jag blir så glad över att du uppskattar mina tips! Ni kommer att ha de mest fantastiska dagarna i London !!! Och missa inte mina kommande inlägg från London, där får du fler restaurang, café och shopping tips !
Önskar dig en magisk vecka !
Stor tacksam klem! 🙂
Vad hette hotellet ni bodde på i London och kan du rekomendera det?
Sorry såg ju nu att hela förra inlägget handlade ju om ert hotell I London. Tack för tips!
Så bra att du hittade namnet på hotellet! Vi har bott på detta hotell: Radisson Blu Edwardian Mercer Street många gånger och älskar det! för läget är så perfekt , servicen super och frukosten amazing. Så om du planerar en London resa så kan jag varmt rekommendera dig att bo där!
Önskar dig en magisk start på veckan! Kram! 🙂
Fikk veldig lyst til å reise til London før jul. Så kanskje det blir en tur dit dette året! Takk for mange gode tips angående shopping og spisesteder.
Mvh
Linn
Åh så glad jag blir över att mina inlägg inspirerar dig Linn! Jag kan varmt rekommendera dig att en gång besöka London precis före jul för det finns ingen plats som ger mig så härliga julkänslor som London ! Jag kommer att posta inlägg från då vi var där i november så missa inte de. Då får du se hur fantastiskt vackert London är i slutet av november + december!
Önskar dig en magisk dag fylld av happiness!
Stor tacksam kram! 🙂