I LOVE SUNDAYS.

Allmänt

Min utsikt från sjeselongen på morgon och just det – 3 nya lampor från Tine K Home hänger ovanför köksbordet. 

Goooodmorgon sköna söndagsbönor!

Men huuuur underbart är det inte med en soft, slö söndagsmorgon? I just l.o.v.e. it!!!

Fast någon sovmorgon blev det inte direkt… Johanna vaknade, som på klockan, prick 08, och då var det bara att stiga upp (nej, hon har inte lärt sig att stiga upp själv, vill fortfarande ha mitt sällskap). Men – jag fick lägga mig och sova liiiite till i sjeselongen och då jag vaknade hade J knipsat SÅ många pics + videofilmat mig då jag sover. Alltså behöver jag säga hur SNABBT allt raderades? Ha, ha, ha.  Och igår hade vi jätte trevligt besök av fina vänner. Vi mumsade i oss tacos, drack bubbles och tittade på Melodifestivalen. Men alltså jag får fortfarande inte helt ihop valet av programledare… och att inte Dr.Alban gick vidare tycker jag var ytterst märkligt! Deras låt var ju bäst ! och förtjänade absolut att gå vidare !  Eller vad tycker du?  Han är ju cool killen. 56 år och kör racet i vit kostym. Det är stabilt! 😉

Gårdagens middag och – där ser ni sjeselongen jag legat i hela förmiddagen. Placerar fåtöljen framför så att benen får plats. Gud så skönt det är! Älskar att ligga där framför öppna spisen. Och jadå, det är liiite tight med de där skåpen där så jag har inte helt bestämt mig för om de ska bli där eller inte men de är för fina för att gömmas inne på sovrummet… vill se dem! 

Tittut där bakom blommorna finaste Emma! Och hur g.o.t.t. är det inte med chokladdoppade jordgubbar till bubbles? 

Friends.

Nej, nu har jag ett totalt kaos inne på sovrummet som väntar på mig men jag ska starta med en detalj. Nämligen nya lampor som ska krydda sängborden.  För visst är det så att då fina små detaljer är på plats först så går det lite lättare sen.. !

Önskar dig en härlig söndag!  🙂

KrAmAr!

Miss.G.

Kategori: Allmänt | 7 Comments

7 responses to “I LOVE SUNDAYS.”

  1. Titti says:

    Vilken fin utsikt du har!
    Nej Melodifestivalen är märklig iår…gillar inte alls programledarna.
    Var helt säker på att alban skulle gå vidare…ännu inget bidrag som sticker ut tycker jag.
    Nej åter till herr-stafetten!
    Kram Titti

    • gizmolina says:

      Tusen tack Titti! 🙂 Ja men visst är det ett märkligt val av programledare? Jag förstår ingenting…. ?!? och mellan akterna…? VAD är det? konstiga grejer alltså ! Och jag var också stensäker på att Alban skulle gå vidare. Han var ju bäst !

      Kos dig med herr-stafetten (den står på i bakgrunden här också) och njut din söndag! Kram!

  2. Johanna says:

    Kul med lite Schlager-uppdatering från dig. Det kan man ju vänta dessa tider (jag har ju läst din blogg i flera år nu) och lika kul att läsa för vet att du följer med 😉 (liksom jag).

    Alltså vad sker i år?! Drog verkligen fram skämskudden igår. Brukar sällan vara impad av programledarna men brukar gå för det, men i år är det KATASTROF. Är så smärtsamt när de försöker göra till sig och vara roliga men missar. Blir bara pinsamt. :-/

    Dr. Alban borde ha gått vidare. Blev så chockad när inte ens de gick till andra chansen.

    • gizmolina says:

      Vad kul att du gillar det! 🙂 Och ja, programledarna är verkligen k-a-t-a-s-t-r-o-f ! och precis som du skriver så sätter de ju inte ens skämten… Förstår verkligen inte hur de tänkte då de valde just dessa??? Och att inte Dr.Alban gick vidare är sååååå konstigt !?! Det blir enormt spännande att se vilket bidrag som vinner i år för so far har jag inte sett någon vinnare…

      Önskar dig en mysig kväll ! Kram!

  3. Mona says:

    Vilka vackra dörrar!!!
    Melodinfestivalen var fiasko,Dr.Alban var helt klart bäst,man gungade skönt till den.
    Kram Mona.

    • gizmolina says:

      TaCk! , visst är de vackra? Jag älskar dem! 🙂 Och jag håller med dig, Fiasko är ordet Mona! och vad kul att du också tycker att Dr.Alban var bäst! Det var en låt som man vill d.a.n.s.a. till ! och så ska det vara!

      Njuuuut din söndagskväll! Kram!

  4. Susanne says:

    Vilka fina mattallrikar du har.Går de att få tag på nu tror du.Vilket märke är de. Vore jättetacksam om du svarar. Tack Susanne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *